Hírek
2011. Október 17. 07:21, hétfő |
Belföld
Forrás: HírTV
Mit hozott a gyógyszerárváltozás?
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szerint egyelőre nincs gyógyszerhiány, és kígyózó sorok sem állnak a patikákban az október elsejei árváltozások miatt.
Az állam az olcsóbb szereket támogatja, szakértők szerint ezért több nagy gyógyszercég veszteségeket könyvelhet el. Az OEP hangsúlyozza, az emberek kiadásai nem nőnek, ha bevált gyógyszerük helyett olcsóbb készítményt vesznek. A patikusok szerint viszont növekedtek a betegterhek, és attól tartanak, nem mindenki juthat majd hozzá a felírt gyógyszeréhez.
Hiába ajánlja az olcsóbb de azonos hatóanyagú pirulát a gyógyszerész, sokan inkább a bevált gyógyszerekhez ragaszkodnak, még akkor is, ha az drágább. Október elsejétől 536 gyógyszerért kevesebbet, 1500 készítményért viszont többet kell fizetni a patikákban. „Mindenképpen nőttek a betegterhek” – mondta a hírTV-nek Szalai Margit, a Viktória-Med Gyógyszertár gyógyszerésze.
Komáromi Zoltán háziorvos az azonos hatóanyagú, de olcsóbb termékeket ajánlja pácienseinek. Az új gyógyszer azonban eddig nem tapasztalt mellékhatásokat okozhat. „Az adott gyógyszerhatóanyag nem mindig ugyanabban az ütembe szívódik fel. Egy gyorsabban felszívódó gyógyszer esetleg mellékhatásokat okozhat egy olyan betegnek, aki az előző hónapokban megszokta, hogy egy lassabban felszívódó, ugyanolyan hatóanyag-mennyiségű gyógyszert szed” – fogalmazta meg Komáromi Zoltán háziorvos.
Az árváltozás egyes gyógyszereknél egy-két forint, másoknál viszont több ezer. A gyakran felírt készítményeknél, például a vérnyomáscsökkentőknél vagy a fájdalomcsillapítóknál az OEP szerint van olcsóbb, azonos hatóanyagú alternatíva. „1500 készítménynek emelkedett a térítési díja, viszont hangsúlyozom, hogy minden egyes esetben van olcsóbb alternatíva, amit a beteg kedvezőbb áron tud megvenni a gyógyszertárban” – mondta Bidló Judit, az OEP ártámogatási főosztályvezetője.
A medicinák új árára a gyártók úgy tettek ajánlatot az egészségbiztosítónak, hogy nem ismerték egymás ajánlatát. „Az OEP által a gyógyszertámogatásra fordított összeg már az idei évben is megtakarítást fog okozni. Ez nagyságrendileg 20 milliárd forintra tehető, de egy teljes évben 80 milliárd is lehet” – szögezte le Horváth-Sziklai Attila, a Magyar Gyógyszerészi Kamara országos ügyviteli vezetője.
A támogatotti körből csak néhány gyógyszer került ki. Közgyógyellátás keretében 4500 termék érhető el térítésmentesen. (da)
hírTV
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 19. 07:32, szerda | Belföld
Orbán Viktor hivatalában fogadta Hászánál Bolkiáht, Brunei szultánját
Orbán Viktor miniszterelnök kedden hivatalában fogadta Hászánál Bolkiáht, a Brunei Szultanátus szultánját és miniszterelnökét - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
2025. November 19. 07:29, szerda | Belföld
KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 687 100 forint volt
2025 szeptemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 687 100, a nettó átlagkereset 475 100 forint volt.
2025. November 19. 07:28, szerda | Belföld
Januárban leül tárgyalni a kormány az önkormányzatokkal, a szolidaritási hozzájárulásról
A kormányzat januárban megkezdi a tárgyalásokat az önkormányzatokkal a szolidaritási hozzájárulás rendszerének jövőbeni reformja keretében, ám a választások előtt nem látják reálisnak a változtatást -
2025. November 19. 07:27, szerda | Belföld
Orbán Viktor szerint Brüsszelben nagy a baj
Brüsszelben nagy a baj - írta Orbán Viktor Facebook-bejegyzésében kedden.
