Városlista
2026. július 10, péntek - Amália

Hírek

2022. Május 10. 15:03, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: facebook.com/jegybank

Jövőre tizennégy témában tervez emlékérmét kibocsátani az MNB

Jövőre tizennégy témában tervez emlékérmét kibocsátani az MNB

Nyolc korábbi sorozatot folytatva tizennégy témában tervez emlékérmét kibocsátani jövőre a Magyar Nemzeti Bank (MNB),

a tervek szerint megemlékeznek majd a Nemzeti Levéltár alapításának 300. évfordulójáról, a Himnusz megírásának 200., valamint Csokonai Vitéz Mihály születésének 250. évfordulójáról is - tájékoztatta az MNB az MTI-t hétfőn.

Várhatóan egy arany, nyolc ezüst, és öt önálló színesfém emlékérme szerepel a jövő évi programban, de - a korábbi évek gyakorlatát folytatva - a nemesfém emlékérmék színesfém változatait is kibocsátják - közölték.

Mint írják, a magyar költészet egyik legismertebb és legkiemelkedőbb alakjának, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából olyan emlékérmével emlékezik meg a jegybank, amelyek egyben az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója előtt is tisztelegnek, de jövőre az Országos Mentőszolgálat alapításának 75. évfordulója alkalmából is készül emlékérem.

Folytatódnak a népszerű sorozatok: bővül az I. András tiszteletére az Országépítő királyok Árpád-dinasztiájából elnevezésű sorozat, a nemzeti emlékhelyeket bemutató széria következő elemeként, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc egyik jelentős csatájának helyszínét bemutató pákozdi Katonai Emlékpark kerül bronzpatinázott színesfém emlékérmére a forradalom 175. évfordulója alkalmából.

Emellett olyan népszerű sorozatok is bővülnek, mint a magyar pásztor- és vadászkutyafajták, a magyar népmesék rajzfilmsorozat, a magyar származású felfedezőket és találmányaikat, valamint a Nemzeti Hauszmann Program eredményeit bemutató színesfém emlékérme-sorozatok. A hazai nemzeti parkokat bemutató emlékérme-sorozat a Hortobágyi Nemzeti Park alapításának 50. évfordulója alkalmából készülő emlékérmével gyarapodik.

A 2022-ben indult magyar származású Wolf-díjas matematikusok sorozat részeként további két tudós, Erdős Pál és Raoul Bott tiszteletére tervez kibocsájtani emlékérmet a jegybank.

A tervek szerint a megszokott kerek forma mellett szögletes érmék is készülnek. A tájékoztatóban felhívják a figyelmet arra, hogy méretük miatt különlegesnek számítanak a Petőfi Sándor születésének bicentenáriuma és az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából kibocsátandó emlékérmék, amelyek átmérője várhatóan 52,50 milliméter lesz.

Az MNB a tematikákra vonatkozó nyilvános konzultáció eredményét figyelembe véve állította össze a 2023. évi emlékérme-kibocsátási programját - áll a közleményben.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 10. 15:00, péntek | Belföld

Az államfő elmozdítása ellen tüntettek a Fidesz és a KDNP szervezésében a Sándor-palotánál

A \"tiszás önkényuralom kiépítése\" és Sulyok Tamás köztársasági elnök elmozdítása ellen tüntettek a Fidesz és a KDNP szervezésében csütörtökön a Sándor-palotánál.

2026. Július 10. 14:00, péntek | Belföld

Közel 2 millióan nézték az elsötétült M1-et

A közösségi médiában is tarolt az M1 médiatörténeti felirata, a megtekintések száma minden adatot összegezve közel 2 millió - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája csütörtökön az MTI-vel.

2026. Július 10. 13:00, péntek | Belföld

Jellemőzen napos-gomolyfelhős, meleg, de szeles idő várható a hétvégén

Jellemzően napos-gomolyfelhős, de szeles idő várható a hétvégén, és nem kizárt záporok, zivatarok kialakulása.

2026. Július 10. 11:00, péntek | Belföld

Új vasútfejlesztés előkészítése kezdődött meg Székesfehérvár és a Balaton között

Új vasúti beruházás előkészítésére kötöttek tervezési szerződést a balatoni vasútvonal Szabadbattyán-Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy itt is két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni